آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
‌«آیینه‌ی شمس» منتشر شد – انتشارات پرنیان خیال
کتاب« اخوان، صائب و سبک هندی» نامزد جشنواره شعر فجر ۱۳۹۵
فروردین ۲۸, ۱۳۹۶
«فراتر از فسون و فسانه» منتشر شد
اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۶
نمایش همه

‌«آیینه‌ی شمس» منتشر شد

آیینه‌ی شمس – تحقیقی در احوال و مقامات صلاح الدین زرکوب قونوی یار غار مولانا – دکتر محمدعلی شیوا

 

معرفی کتاب:

«آیینه‌ی شمس»

تحقیقی در احوال و مقامات صلاح الدین زرکوب قونوی یار غار مولانا جلال الدین بلخی

یکی از مسائل مهم در عرصه‌ی مولوی پژوهی آن است که عظمت وجود مولانا و گستردگی ساحت شناخت این اعجوبه ی عرفان و ادب به حدی است که بسیاری از همراهان و یاران و معاصران او که نقش بی تردیدی در شخصیت او داشته اند در پرده ی گمنامی بقای بمانند. بخصوص یاران سه گانه‌ی او یعنی شمس تبریزی،‌ حسام الدین زرکوب قونوی و حسام الدین چلبی. در این میان البته شمس تبریزی از بخت بالاتری برخوردار بود و تاکنون آثار متعددی در باره ی شناخت او در کشورهای مختلف و زبان های گوناگون به رشته ی تحریر درآمده است. اما صلاح الدین و حسام الدین تاکنون از این بخت محروم بوده اند با آن که اهمیت نقش ایشان در شناخت مولانا کمتر از شمس نیست.

کتاب آیینه‌ی شمس در حقیقت پاسخی است به این نیاز و اولین قسمت از یک تریلوژی است که به شناخت شخصیت صلاح الدین زرکوب قونوی و نقش او در ظهور و شهرت مولانای بزرگ دارد https://espanolfarm.com/comprar-levitra-generico-en-espana/. دو جلد دیگر این تریلوژی به شناخت حسام الدین و شمس تبریزی اختصاص یافته و در دست پژوهش و تحریر است.

دکتر محمدعلی شیوا شاعر و پژوهشگر ادبی در کتاب آیینه‌ی شمس کوشیده است بسیاری از زوایای ناگفته‌ی شخصیت صلاح الدین زرکوب قونوی را واکاود. سخن از صلاح الدین در کتاب‌های عمده‌‌یی که به زندگی مولانا اختصاص یافته اند و در آثار بزرگانی چون بدیع الزمان فروزانفر،‌ عبدالباقی گولپینارلی و دیگران هیچگاه بیش از چند صفحه را در بر نگرفته است. نویسنده در کتاب آیینه‌ی شمس با رجوع به آثار مولانا از نظم و نثر فصلی جدید در شناخت صلاح الدین در این عرصه گشوده است. همچنین نویسنده در فصلی با عنوان صلاح الدین به روایت سلطان ولد، حکایت زندگی صلاح الدین را در ابتدانامه‌ی فرزند مولانا کاویده است.

کتاب آیینه‌ی شمس به تأیید دکتر توفیق سبحانی نخستین کتاب اختصاصی زندگانی صلاح الدین زرکوب قونوی در میان آثار مولوی پژوهی در میان تمام منابع ترک، انگلیسی، فارسی و سایر زبان‌هاست. این کتاب در اسفندماه سال ۱۳۹۵ در تهران توسط انتشارات پرنیان خیال در قطع رقعی و در ۳۴۰ صفحه و با مقدمه‌یی از دکتر توفیق ﻫ . سبحانی منتشر شده است و نخستین بار در سی امین دوره نمایشگاه بین المللی ارائه می شود.

 

سی امین دوره نمایشگاه کتاب

غرفه انتشارات تیرگان

غزل شیوا
غزل شیوا
انتشارات پرنیان خیال با هدف ‌ارتقاء سطح عمومی فرهنگ کشور و سهیم شدن در نشر آگاهی‌های بایسته در سال 1393 به مدیریت دکترمحمدعلی شیخ‌الاسلامی (شیوا) تأسیس شد. در فاز اول چشم انداز پنج ساله‌ی انتشارات،‌نشر کتاب‌ های تخصصی در حوزه‌ی ادبیات و هنر در دستورِ‌کار انتشارات قرار گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *