آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
دیوان حیدرعلی کمالی اصفهانی منتشر شد – انتشارات پرنیان خیال
بیدل شاعر ناشناخته ها – مقدمه کتاب صبح تجلی، گزیده رباعی بیدل
بهمن ۲۹, ۱۳۹۶
منتخبات صائب حیدرعلی کمالی منتشر شد
اسفند ۶, ۱۳۹۶
نمایش همه

دیوان حیدرعلی کمالی اصفهانی شاعر مشهور عصر مشروطه

با تصحیح و مقدمه دکتر محمدعلی شیوا

حیدر علی کمالی اصفهانی متولد ۱۲۵۰ متولد ابرقوی یزد تا ۲۳ سالگی بی سواد بود اما پس از سواد آموزی و روی آوردن به شعر در مدت کوتاهی در انجمن های ادبی اصفهان شهرت یافت. در حدود ۳۰ سالگی به تهران آمد و به جمع مشروطه خواهان پیوست. اشعار او در این دوره تاثیر فراوانی در نهضت مشروطه داشته است. او در تهران با بسیاری از ادیبان و فضلا معاشرت داشت. از جمله دوستان او می توان به ایرج میرزا، علامه دهخدا، سعید نفیسی، عارف قزوینی، ملک الشعرا بهار، علی دشتی، کلنل وزیری، و… بسیاری دیگر از اعزّه ادبا و نویسندگان و پژوهشگران اشاره کرد. بخشی از دیوان او در سال ۱۲۹۸ در استانبول و بار دوم در تهران به همت مرحوم رضا رهبری در سال ۱۳۳۰ منتشر شده است. از حیدر علی کمالی اصفهانی دو رمان و یک گزیده ی شعر صائب با عنوان «منتخبات اشعار صائب» به جا مانده است. کتاب منتخبات اشعار صائب را باید نخستین تلاش برای احیای یاد و نام صائب تبریزی در ایران بعد از ۲۰۰ سال گمنامی دانست. این کتاب همزمان با دیوان حیدرعلی کمالی در انتشارات پرنیان خیال چاپ و منتشر شده است.

دکتر محمد علی شیوا،‌ پزشک،‌ شاعر و پژوهشگر ادبی این دیوان را از روی دو نسخه ی فوق الذکر و نیز بخش مربوط به کمالی در نامه ی فرهنگیان اثر عبرت نایینی تصحیح و مقدمه جامع و مفصلی بدان افزوده است.

این اثر در اسفند ۱۳۹۶ توسط انتشارات پرنیان خیال در قطع رقعی و با جلد شومیز منتشر و روانه بازار نشر شده است.

غزل شیوا
غزل شیوا
انتشارات پرنیان خیال با هدف ‌ارتقاء سطح عمومی فرهنگ کشور و سهیم شدن در نشر آگاهی‌های بایسته در سال 1393 به مدیریت دکترمحمدعلی شیخ‌الاسلامی (شیوا) تأسیس شد. در فاز اول چشم انداز پنج ساله‌ی انتشارات،‌نشر کتاب‌ های تخصصی در حوزه‌ی ادبیات و هنر در دستورِ‌کار انتشارات قرار گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *