آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
ستارگان سیاه – مجموعه داستان کوتاه سعید نفیسی منتشر شد – انتشارات پرنیان خیال
ماه نخشب شاهکار سعید نفیسی منتشر شد
اسفند ۶, ۱۳۹۶
معرفی و بررسی کتاب حقیقت و حیرت در فصلنامه نقد ادبی زمستان ۹۶
آذر ۱۸, ۱۳۹۷
نمایش همه

ستارگان سیاه – مجموعه داستان کوتاه سعید نفیسی منتشر شد

ستارگان سیاه – مجموعه داستان کوتاه – اثر سعید نفیسی

کتاب ستارگان سیاه مجموعه ای از داستان های کوتاه سعید نفیسی است که او خود بدان ها عشق فراوان داشت. نفیسی در مقدمه کتاب می نویسد:

روی هم رفته این داستان‌ها برای کسانی است که با ادبیات جدید اروپا انس دارند و معتقدند که این سبک نیز در زبان فارسی باید پدید آید و این مجموعه یادگار قدمی است که از بیست‌و‌یک سال پیش در این راه برداشته‌ام و خوشبختانه آن همه مقتضیات زندگی ادبی من نتوانسته است مرا از دنبال کردن این مقصود بازدارد و اینک که از آن بندهای آزادی‌ربای رها گشته‌ام، می‌توانم به خوانندگان خویش عرضه دارم. اگر خدای ناکرده پیش خود غروری یا خرسندی خاطری از آنچه در این مدت نوشته‌ام باید داشته باشم از همین صحایف است و بس و به‌جز این آن همه را باد انگار و بر باد بسپار!

سبک ساده و روان، لحن طنزآلود همراه با کنایه و نیشخند، تصویر زنده و گویای مردم کوچه و بازار، شرح ماجراهای زندگی افرادی که گاه از نگاه روزمرگی پنهانند، آوردن مثل‌ها و ضرب‌المثل‌های بجا و مناسب و … ارزش خاصی به داستان‌های نفیسی می‌بخشد. عموماً افراد داستان‌های نفیسی نمونه‌ی بارزی در جامعه دارند امّا او با بهره از نام‌های مستعار سعی در گریز از اشاره‌ی مستقیم دارد.
بدین‌گونه زنده‌یاد استاد سعید نفیسی در کنار آثار پژوهشی جاودانه‌یی که در عرصه‌ی ادبیات و تاریخ و جامعه‌شناسی و غیره از خود به یادگار نهاده ‌است، به‌عنوان یکی از پیشگامان داستان‌نویسی فارسی و بخصوص در عرصه‌ی داستان کوتاه نام خود را برای همیشه به‌عنوان خالق آثاری جاودانه ثبت کرده است.

این کتاب در اسفند ۱۳۹۶ توسط انتشارات پرنیان خیال با مقدمه و ویرایش دکتر محمدعلی شیوا در قطع رقعی با جلد شومیز منتشر شده است.

غزل شیوا
غزل شیوا
انتشارات پرنیان خیال با هدف ‌ارتقاء سطح عمومی فرهنگ کشور و سهیم شدن در نشر آگاهی‌های بایسته در سال 1393 به مدیریت دکترمحمدعلی شیخ‌الاسلامی (شیوا) تأسیس شد. در فاز اول چشم انداز پنج ساله‌ی انتشارات،‌نشر کتاب‌ های تخصصی در حوزه‌ی ادبیات و هنر در دستورِ‌کار انتشارات قرار گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *