آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
منتخبات صائب حیدرعلی کمالی منتشر شد – انتشارات پرنیان خیال
دیوان حیدرعلی کمالی اصفهانی منتشر شد
اسفند ۶, ۱۳۹۶
ماه نخشب شاهکار سعید نفیسی منتشر شد
اسفند ۶, ۱۳۹۶
نمایش همه

منتخبات صائب تبریزی / اثر حیدرعلی کمالی اصفهانی

با مقدمه و تحقیق دکتر محمدعلی شیوا

حیدر علی کمالی متولد ۱۲۵۰ متولد ابرقوی یزد تا ۲۳ سالگی بی سواد بود اما پس از سواد آموزی و روی آوردن به شعر در مدت کوتاهی در انجمن های ادبی اصفهان شهرت یافت. در حدود ۳۰ سالگی به تهران آمد و به جمع مشروطه خواهان پیوست. اشعار او در این دوره تاثیر فراوانی در نهضت مشروطه داشته است. او در تهران با بسیاری از ادیبان و فضلا معاشرت داشت. از جمله دوستان او می توان به ایرج میرزا، علامه دهخدا، سعید نفیسی، عارف قزوینی، ملک الشعرا بهار، علی دشتی، کلنل وزیری، و… بسیاری دیگر از اعزّه ادبا و نویسندگان و پژوهشگران اشاره کرد. بخشی از دیوان او در سال ۱۲۹۸ در استانبول و بار دوم در تهران به همت مرحوم رضا رهبری در سال ۱۳۳۰ منتشر شده است. از حیدر علی کمالی اصفهانی دو رمان و یک گزیده ی شعر صائب با عنوان «منتخبات اشعار صائب» به جا مانده است.

کتاب منتخبات اشعار صائب را باید نخستین تلاش برای احیای یاد و نام صائب تبریزی در ایران بعد از ۲۰۰ سال گمنامی دانست. دیوان کمالی اصفهانی نیز با تصحیح و مقدمه دکتر محمدعلی شیوا همزمان با منتخبات صائب در انتشارات پرنیان خیال چاپ و منتشر شده است.

دکتر محمدعلی شیوا،‌ پزشک،‌ شاعر و پژوهشگر ادبی در مقدمه این کتاب ضمن معرفی حیدرعلی کمالی اصفهانی و تاثیر منتخبات صائب او در عرصه ی صائب پژوهی مباحثی را در انتخاب های اشعار صائب طرح کرده است که خواندنی است.

این کتاب در اسفند ۱۳۹۶ توسط انتشارات پرنیان خیال در قطع رقعی و جلد شومیز منتشر و روانه بازار نشر شد.

غزل شیوا
غزل شیوا
انتشارات پرنیان خیال با هدف ‌ارتقاء سطح عمومی فرهنگ کشور و سهیم شدن در نشر آگاهی‌های بایسته در سال 1393 به مدیریت دکترمحمدعلی شیخ‌الاسلامی (شیوا) تأسیس شد. در فاز اول چشم انداز پنج ساله‌ی انتشارات،‌نشر کتاب‌ های تخصصی در حوزه‌ی ادبیات و هنر در دستورِ‌کار انتشارات قرار گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *